Változhatnak a fa csomagolóanyagok kezelésének előírásai

Publikálva: 2012. február 17.

A Vidékfejlesztési Minisztérium arra kéri a magyarországi faipari cégeket, hogy szolgáltassanak adatokat a fa csomagolóanyagok használatáról egy uniós hatástanulmány elkészítéséhez.

Az EU megbízásából a Food Chain Evaluation Consortium (FCEC) – Élelmiszerlánc Értékelő Konzorcium hatástanulmányt készít a fa csomagolóanyagok kezeléséről, mert a nemzetközi áruforgalomban nagy mennyiségben használt fa növényi károsítókat terjeszthet. A EU új növényegészségügyi előírásokat készít elő, hogy megelőzze a fertőzéseket, ezért készül a több országra kiterjedő felmérés.

Portugáliában az EU tagországok növényegészségügyi szakemberei a raklapok hőkezelését tanulmányozzák. (Fotó: Pálinkás Zsófia)

A feldolgozatlan nyersfából készült csomagolóanyagok növénybetegségeket és károsítókat hurcolhatnak be és terjeszthetnek el. A tűlevelű és nem tűlevelű nyersfa alapanyagú raklap, alátétfa, rekesz, csomagoló láda, doboz, keret, alátétgerenda, vagy a törékeny tárgyakat védő faforgács láthatatlan mikroorganizmusokat és kártevőket vihetnek magukkal.  Portugáliába is így hurcolhatták be a fenyőfát megtámadó fonálférget, amely miatt erdőségeket kellett kivágni. A fertőzés továbbterjedését mégsem sikerült megakadályozni, már a szomszédos Spanyolországban is felbukkant a kártevő, s Madeira szigetén is azonosították. Az almafák tűzelhalásos megbetegedését okozó baktérium is minden bizonnyal így került Európába.

A fa csomagolóanyagokat kétféle módon fertőtleníthetik: hőkezeléssel, vagy metilbromidos gázosítással. Magyarországon és az európai uniós országokban azonban tilos az utóbbi eljárás, csak hőkezelés alkalmazható. A nyersfa belsejét legalább 56 Celsius fokig hevítik, s e magas hőmérsékleten tartják legalább 30 percig.

Fotó: Pálinkás Zsófia Az idén hatvanéves Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény (International Plant Protection Convention - IPPC) 2002-ben fogadta el a fa csomagolóanyagok kezelésére  vonatkozó ISPM 15 szabványt, amelyet a világ egyre több országában az import alapfeltételeként írnak elő. Az Európai Unió belső áruforgalmában a facsomagolás szabvány szerinti kezelése egyelőre nem kötelező, kivéve Portugáliát, ahonnan csak a fertőtlenítést igazoló jelöléssel ellátott fa csomagolóanyag kerülhet az országból. Az Európai Unió növényegészségügyi megfontolásokból az előírások szigorítását tervezi, amely alapvetően megváltoztathatja az unión belüli kereskedelmi szállítási szabályait.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)

Menü

Államtitkárságunk

Navigáció