Szabálytalanul működő tűzifatelep működését függesztette fel a NÉBIH

Publikálva: 2017. április 7.

155 köbméter eredetigazolás nélküli tűzifát zároltak szerdán egy Fejér megyei tűzifatelep ellenőrzésekor a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ellenőrei. Az vizsgálat során a tűzifatelep kereskedelmi és reklám tevékenységének tiltására is sor került a jogszerű működéshez szükséges feltételek megteremtéséig.

A faanyag kereskedelmi lánc szereplőknek tevékenységük megkezdése előtt be kell jelentkezniük a NÉBIH által vezetett hatósági nyilvántartásba, amelynek eddig már mintegy ötezren eleget is tettek.
Az ellenőrzés során a szakemberek megállapították, hogy a tűzifatelep üzemeletetője nem jelentkezett be a nyilvántartásba, valamint árusításkor nem használta a szigorú számadású nyomtatványokat. Emellett a telepen található tűzifa eredetére vonatkozóan nem rendelkezett megfelelő igazolásokkal és a forgalmazásról sem vezetett nyilvántartást. A feltárt hiányosságok szükségessé tették a tűzifatelep teljes működésének időszakos tilalmát.

A zárolt tűzifa jelentős része ukrán származású import fatermék volt, amelynek jogszerű eredetével kapcsolatban a NÉBIH kiterjeszti a vizsgálatot az importőrre is. A hatóság felhívja a faterméket importáló vállalkozások figyelmét, hogy a külföldről érkező fatermék szállítmányokat minden esetben kísérnie kell a nyomon követhetőséget, illetve a jogszerű származást igazoló dokumentumoknak, amelyeknek angol vagy magyar nyelven is rendelkezésre kell állniuk.

A faanyag kereskedelmi lánc ellenőrzésének célja, hogy a szakemberek megakadályozzák az illegális eredetű fatermékek forgalomba hozatalát. Mind a magyar, mind az EU-s szabályok szerint a kereskedelmi forgalomba bocsátott fatermékekről az értékesítőknek olyan nyilvántartást kell vezetniük, amely alapján egyértelműen megállapítható a termékek származása, jogszerű eredete. Amennyiben az ellenőrzött fatermékek és a nyilvántartás adatai nem feleltethetőek meg egymásnak, a hatóság köteles vélelmezni a fatermékek illegális eredetét.

Mindezzel biztosítható, hogy a vásárlók a megfelelő minőségű, mennyiségű és fafajú, jogszerűen kitermelt fatermékhez jussanak, valamint, hogy a jogkövető gazdálkodók, kereskedők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe.

(FM Sajtóiroda)

Menü

Államtitkárságunk

Navigáció